Nejspíše jste již četli první díl seriálu „OSVČ – začátky s podnikáním“, kde jsme Vás seznamovali s důležitými otázkami, které jste si měli položit, než jste udělali závěrečné rozhodnutí a pustili se do ohlášení živnosti. Pokud jste náš předchozí článek ještě neviděli, najdete jej zde. A pokud jste již rozhodnuti a začínáte podnikat, tak Vás níže čeká průvodce ohlášením živnosti na živnostenském úřadu.
Prvním krokem, který musíte udělat, je ohlásit živnost na živnostenském úřadu. Výhodou je, že můžete jít na kterýkoliv úřad v ČR bez ohledu na to, kde máte trvalé bydliště nebo kde se momentálně pohybujete. Pokud nikam chodit nechcete, můžete to udělat online. V tomto článku Vás seznámíme s tím, kam jít, co vzít a co tam budete vyplňovat (osobně i online). Máte tedy po ruce kompletní návod pro ohlášení živnosti.
Tento článek je zároveň určen občanům ČR, kteří mají v ČR trvalé bydliště. U cizinců nebo občanů žijících mimo ČR je to trochu jinak, a tak tyto záležitosti řešíme pro naše klienty individuálně – stačí vepsat email na našich stránkách zde.
Co si vzít s sebou na osobní návštěvu živnostenského úřadu?
Platný doklad totožnosti,
plnoletost,
trestní bezúhonnost (tj. výpis z rejstříku trestů, kde není záznam, který by bránil vykonávání podnikatelské činnosti – buď si výpis vezměte s sebou, nebo ho živnostenský úřad stáhne sám z registrů),
adresu sídla v ČR – buď to je Vaše trvalé bydliště a není třeba nic dokládat; nebo je sídlo na odlišné adrese a pak potřebujete souhlas vlastníka nemovitosti s umístěním Vašeho sídla Vás (jakožto podnikatele) – souhlas musí mít úředně ověřený podpis,
pokud budete nahlašovat provozovnu, tak souhlas s umístěním provozovny (také s úředně ověřeným podpisem).
pokud budete podnikat v oboru, na které je třeba zvláštní povolení nebo praxe, musíte to doložit – diplom, osvědčení o rekvalifikaci, praxe, … Pokud tyto požadavky nesplňujete, můžete si zvolit tzv. odpovědného zástupce, který za Vás doloží požadované dokumenty a bude ručit za Vás a Vaše podnikání.
Pokud budete ohlašovat živnost online, budete potřebovat toto:
Přístup do osobní datové schránky nebo na Portál občana,
plnoletost,
trestní bezúhonnost,
adresu sídla v ČR – pokud je odlišná od místa trvalého bydliště, tak musíte doložit souhlas s umístěním sídla s úředně ověřeným podpisem majitele nemovitosti, *
pokud budete nahlašovat provozovnu, tak potřebujete písemný souhlas s umístěním provozovny s úředně ověřeným podpisem, *
pokud budete podnikat v oboru, na který je třeba zvláštní povolení nebo praxe, musíte to doložit – diplom, osvědčení o rekvalifikaci, praxe, … Pokud tyto požadavky nesplňujete, můžete si zvolit tzv. odpovědného zástupce, který za Vás doloží požadované dokumenty a bude ručit za Vás a Vaše podnikání. *
* pokud tyto dokumenty máte v papírové podobě a živnost budete ohlašovat online, musíte na živnostenský úřad doručit dokumenty v takovém formátu, aby bylo zajištěno, že podpis na nich je opravdu originální – buď doložíte dokumenty s elektronickým podpisem nebo ty papírové zkonvertujete na CZECH POINT do elektronické podoby. Úřadu potom doručíte dokument společně s doložkou o konverzi.
Ať už budete ohlašovat živnost osobně na úřadu nebo online, čeká Vás vyplňování jednoho konkrétního formuláře – tzv. JRF (Jednotný registrační formulář). Níže Vás provedeme jeho jednotlivými částmi.
Kde formulář najdu?
Formulář najdete na stránkách Portálu živnostenského podnikání na adrese https://www.rzp.cz/portal/cs/podani. Objeví se Vám okno, které vidíte na obrázku níže. Chcete začít podnikat? Klikněte na "Ohlášení živnosti nebo změny".
Protože je tento návod určený pro fyzické osoby (a ne firmy jako s.r.o. nebo akciovky), tak klikáte na první odkaz „Chci začít podnikat jako fyzická osoba“ (viz obrázek níže). Všimněte si žlutě vyznačených polí – nás se týká to první, protože živnost ohlašujeme jako novou. Pokud by se ale stalo, že jste živnost již v minulosti měli nebo aktuálně máte a potřebujete si jen udělat nějaké změny nebo obnovu, klikáte na třetí odkaz.
Objeví se pět možností, které Vás již konečně odkážou na zmíněný JRF (Jednotný registrační formulář). Pro zjednodušení Vám níže přikládáme přehled, co znamenají jednotlivé varianty. My budeme volit variantu s kompletním rozsahem (na obrázku níže s písmenem E):
A – Nová živnost s minimálním rozsahem
Co tady zařídím? – ohlásím živnost.
Co ve formuláři nenajdu?
Registraci na zdravotní pojišťovnu a Českou správu sociálního zabezpečení
Přihlášku na finanční úřad
Nahlášení provozovny
Nahlášení odpovědného zástupce
Přihlášku pro Úřad práce kvůli zveřejnění volných pracovních pozic
Adresu pro doručování
Přihlášení odštěpného závodu
Přihlášení související s paušálním režimem daně
B – Nová živnost s vybraným rozsahem 2
Co tady zařídím? – ohlásím živnost a zaregistruji se na zdravotní pojišťovně, České správě sociálního zabezpečení a na finančním úřadu jako podnikatel.
Co ve formuláři nenajdu?
Nahlášení provozovny
Nahlášení odpovědného zástupce
Přihlášku pro Úřad práce kvůli zveřejnění volných pracovních pozic
Adresu pro doručování
Přihlášení odštěpného závodu
Přihlášení související s paušálním režimem daně
C – Nová živnost s vybraným rozsahem 3
Co tady zařídím? – ohlásím živnost, nahlásím provozovnu a odpovědného zástupce.
Co ve formuláři nenajdu?
Registraci na zdravotní pojišťovnu a Českou správu sociálního zabezpečení
Přihlášku na finanční úřad
Přihlášku pro Úřad práce kvůli zveřejnění volných pracovních pozic
Adresu pro doručování
Přihlášení odštěpného závodu
Přihlášení související s paušálním režimem daně
D – Nová živnost s vybraným rozsahem 3
Co tady zařídím? – ohlásím živnost, zaregistruji se na zdravotní pojišťovně, České správě sociálního zabezpečení a na finančním úřadu jako podnikatel, nahlásím provozovnu a odpovědného zástupce.
Co ve formuláři nenajdu?
Přihlášku pro Úřad práce kvůli zveřejnění volných pracovních pozic
Adresu pro doručování
Přihlášení odštěpného závodu
Přihlášení související s paušálním režimem daně
E – Nová živnost s kompletním rozsahem
Tady přihlásíte úplně vše, co budete potřebovat. A co potřebovat nebudete, to nemusíte vyplňovat.
Po tom, co si vyberete formulář, objeví se v horní části menu (obrázek níže).
Abyste úspěšně prošli ohlášením živnosti v tom nejzákladnějším rozsahu, musíte vyplnit následující kategorie:
Podnikatel – části A-01, A-02,A-03. Oddíl A-04 je pouze pro cizince.
Živnosti – viz níže.
Ostatní – doplňující údaje a identifikace podatele.
Informace týkající se ohlášení na ČSSZ, zdravotní pojišťovnu a finanční úřad vyplňujete pouze tehdy, chcete-li, aby Vás živnostenský úřad na těchto institucích zaregistroval. Můžete si to potom udělat také sami, pokud nevyužijete této možnosti.
Existují 4 druhy živností:
Ohlašovací volná (nejčastější): Na tuto živnost není třeba žádného povolení, pouze živnostenskému úřadu ohlásíte, že v tomto oboru budete podnikat. V říjnu 2024 je takových volných živností celkem 83 (odkaz na seznam zde). Můžete si jich zvolit, kolik jen budete chtít (klidně všechny). Nezapomeňte ale, že všechny živnosti jsou vidět ve veřejném živnostenském rejstříku a opravdu nevypadá dobře, když tam máte zapsané i ty činnosti, kterým se reálně nevěnujete a v blízké době nebudete věnovat.
Ohlašovací vázaná: Na tuto živnost již musíte prokázat odbornou způsobilost. Ta se prokazuje nejčastěji potvrzením o získaném vzdělání a/nebo praxí. Mezi vázané živnosti se řadí např.:
Účetní
Trenéři v posilovně
Maséři
Tatéři a pierceři (ti, co zavádí piercing do lidského těla)
Osoby provozující solária
Oceňovači majetku
A další
Ohlašovací řemeslná: Na tuto živnost musíte mít výuční list, diplom nebo alespoň šestiletou praxi. Jedná se o řemesla, která určitě znáte, např.:
Řezníci a uzenáři
Mlékaři a mlynáři
Pekaři a cukráři
Holiči a kadeřníci
Kosmetičky
Malíři, instalatéři, podlaháři a zedníci
Svářeči, klempíři a opraváři
A další
Koncesovaná: Tyto živnosti vznikají a jsou provozovány na základě rozhodnutí správního orgánu (např. obce) a je k nim třeba prokázat odbornou způsobilost. Jedná se například o:
Provozovatele cestovní kanceláře
Provozovatele silniční nebo lodní dopravy
Provozovatele pohřební služby a krematoria
Distributoři pohonných hmot
A další
Jakmile vyplníte všechny živnosti, máte už skoro hotovo. Nezapomeňte do příloh doplnit souhlas s umístěním sídla, pokud je adresa místa podnikání odlišná od adresy trvalého bydliště. Souhlas musí být opatřený uznávaným elektronickým podpisem nebo v konverzi na CZECH POINT.
Po tom, co přílohy doplníte, můžete odesílat. Nejspíše to budete posílat rovnou ze systému, ve kterém vyplňujete. Pak se musíte přihlásit buď prostřednictvím identity občana (eObčanka nebo bankovní identita), nebo pomocí osobní datové schránky.
Potřebujete s ohlášením živnosti pomoci? Nebojte se nás kontaktovat na emailu info@ouvr.cz.