OSVČ: Před tím, než začnu podnikat

Vážení čtenáři,

spouštíme novou rubriku související se začátky podnikání fyzických osob. Ve článcích najdete důležité i užitečné informace, které Vám pomohou s rozhodováním, projít si procesem registrace a seznámí s následnými povinnostmi. Články budou vznikat ve spolupráci s daňovými poradci, abyste měli ucelené a správné informace na jednom místě, a aby články byly čtivé, vysvětlujeme problematiku vlastním jazykem. Přejeme příjemné čtení.

Tomáš Galbička

Proč začít podnikat?

Motivací může být spousta. Rozhodli jsme se shrnout ty hlavní, se kterými jsme se za poslední roky setkali:

  1. Vlastní svoboda – spousta (a v našem případě většina našich klientů) se rozhodla začít podnikat, aby získala moc nad svým vlastním životem. Naši klienti buď nebyli spokojeni s pracovní dobou, necítili se dobře v zaměstnání nebo ti v administrativě a „kancelářských“ službách chtěli pracovat odkudkoliv na světě.
  2. Mít moc nad odvody – jakožto podnikatelé si víceméně řídíte odvody na zdravotní pojištění a sociální pojištění sami (samozřejmě po dodržení zákonného minima). Díky tomu, že podnikáte, si můžete zdaňované příjmy snižovat o daňově uznatelné výdaje a tím přímo ovlivňovat výši zdravotního a sociálního pojištění nebo samotné daně z příjmu.
  3. Budování jména, značky, čehokoliv – nemalá část našeho portfolia klientů se rozhodla budovat vlastní jméno. Jedná se o šikovné markeťáky, účetní, administrativní pracovníky, ajťáky a další. Budovat vlastní značku není jednoduché, a z pozice zaměstnance dokonce budujete značku cizí. Proto také vznikají další podnikatelé.
  4. Shrábnutí veškeré marže – jako podnikatelé nemáte nad sebou šéfa, se kterým byste se museli dělit. To, co klient zaplatí, jde přímo do vaší kapsy a je na vás, jak s tím naložíte.
  5. A další důvody – touha uskupit 2 a více podnikatelů s cílem pracovat společně na zakázkách, touha po sobě něco zanechat, vybudovat podnikání pro naše potomky a podobně.

 

Co by mělo předcházet rozhodnutí, že jdete do toho?

Aby vše nebylo jen růžové a o pozitivní motivaci, je důležité si uvědomit fakt, že budete jednat tzv. na vlastní účet a vlastní odpovědnost. Co to znamená? Že pokud poskytnete službu, tak zinkasujete 100% ceny za tuto službu. A pokud způsobíte škodu, musíte nahradit 100 % právem dožadovaného nároku na náhradu škody, kterou jste svojí podnikatelskou činností způsobili. Již nebudete mít nad sebou zaměstnavatele nebo zákon, který bude výši škody limitovat. Pokud si seženete klienty (zákazníky, odběratele apod.), bod pro Vás. Pokud žádné klienty neseženete, nebudete mít z čeho zaplatit nájem, hypotéku nebo se najíst. Tím, že jste se rozhodli opustit „vyhřáté místečko“ u Vašeho zaměstnavatele, vydáváte se na náročnou cestu džunglí plnou nástrah a nejistot, na jejíž konci je v tom nejlepším případě finanční svoboda, časová nezávislost a asi dalších tisíc pozitivních věcí, kdy každý si určitě najde tu svoji.

 

Jaké myšlenky si před začátkem musíte uspořádat?

Měli byste si před tím, než si půjdete založit to tzv. „IČO“, položit následující otázky a vědět na ně odpovědět:

  1. V čem budu podnikat? Budu účetní, konzultant, stavař, zámečník, malíř, údržbář, řemeslník, krejčí, markeťák, ajťák, administrativní pracovník, makléř (pojišťovací, realitní,…), fotograf, trenér v gymu nebo někdo jiný?
  2. Kdo bude můj klient? V porovnání s první otázkou je toto stejně důležité. Komu budu své služby poskytovat? Bude ten klient jeden, nebo jich bude více? Najdu si klienty ve svém městě nebo musím jít i za jeho hranice, příp. do zahraničí?
  3. Jak své klienty oslovím? Při dnešním velkém omezování v rámci marketingových sdělení je způsob oslovování klientů dost okleštěn. Mám ve svém okolí známé, kteří by mé služby využili? Je v našem městě tak málo řemeslníků (makléřů, účetních apod.), že se nemusím bát, že by mé služby nikdo nevyužil? Mám dost peněz, abych si zaplatil atraktivní reklamu na Google, na bannerech na zastávkách MHD, v novinách?
  4. Bude můj produkt schopný přemoci konkurenci? Je můj produkt dostatečně atraktivní svým vzhledem, funkčností, cenou nebo unikátností? V mém odvětví jsou i další firmy – dokážu vymyslet něco, čím bych vedle nich mohl existovat a poskytovat vlastním klientům stejné / lepší služby než ostatní?
  5. Mám pro své klienty dostatečně atraktivní cenu, a zároveň takovou cenu, abych poplatil veškeré výdaje související s podnikáním a zbylo mi na vlastní život? Jak takovou cenu vypočítám? Jaké mám vlastně výdaje spojené se začátkem nebo průběhem podnikání?
  6. Mám dostatečná práva na to, abych mohl tento podnikatelský záměr uskutečnit? Nebudu tím zasahovat do práv (např. autorských) jiným podnikatelům?

Věřím, že společně vymyslíme i další otázky související s počátečním rozhodováním. Otázky, které jsem napsal výše, jsme položili našim klientům za posledních šest let, co se tomuto oboru věnujeme (i nově pod značkou Ouvr).

Nemusíte zoufat. Pokud na nějakou otázku nedokážete sami odpovědět a potřebujete nasměrovat, nebojte se ozvat! Pro Vás, začínající podnikatele, jsme na našich stránkách spustili individuální poradnu. Stačí pouze vyplnit email zde a do 24 hodin se s Vámi spojíme.

 

Co budu potřebovat pro založení „Iča“ (ohlášení živnosti, založení OSVČ,…)? 

Níže naleznete stručný seznam toho potřebného k ohlášení živnosti. Detailně jej budeme probírat v dalším článku. Co tedy budeme muset udělat a jaké doklady k tomu potřebujeme?:

  • Vyplníme formulář na živnostenském úřadu,
  • uhradíme správní poplatek,
  • doložíme platný doklad totožnosti,
  • doložíme adresu sídla v ČR pro zápis do živnostenského rejstříku (pokud na té adrese nevlastním nemovitost, tak i souhlas s umístěním sídla od majitele),
  • doložíme trestní bezúhonnost doloženou výpisem z rejstříku trestů (z ČR a pokud jste cizinec, tak i ze země, kde jste občanem – takový výpis musíme nechat úředně přeložit do češtiny),
  • pokud budete mít provozovnu, tak i souhlas s umístěním provozovny,
  • pokud k provozování živnosti potřebujete speciální povolení nebo praxi, tak i doložit originál osvědčení, diplom nebo jinak prokázat splnění podmínek pro provozování živnosti (např. trenéři musí mít osvědčení o rekvalifikaci).

Ale jak jsme psali výše, toto bude podrobně v dalším vydání.

 

Potřebujete pomoci nebo nasměrovat? Využijte bezplatné konzultace přímo se mnou nebo s některým z našich kolegů. Vyplňte Váš email zde a do 24 hodin se s Vámi spojíme.

Získejte individuální nabídku

Bezplatně, nezávazně a do 24 hodin.